fbpx
Сьогодні
Рішення 16:46 24 Лип 2023

Електронне резидентство для іноземців в Україні: що це і як його оформити

“Рубрика” зібрала відповіді на питання, які можуть виникнути після того, як ви дізнались про можливість е-резидентства: реєстрація, податки та дозволені види підприємницької діяльності. Оскільки концепцію досі допрацьовують, питань все ще багато. Та основне бачення, яким буде е-резидентство, можна сформувати вже.

English version here

У чому проблема?

Раніше іноземцям, що хотіли займатися бізнесом в Україні, треба було пройти складну бюрократичну процедуру. Все це, звісно, потребувало чимало часу та витрат. Та з 1-го квітня 2023 року в Україні стала можливою концепція е-резидентства в Україні. У податкове законодавство внесли зміни. Концепцію розробляли два роки. І тепер в Україні, так само як в Естонії або Литві, можна отримати статус резидента. Що це та як це працює, розповідаємо далі.

Яке рішення?

Е-резидентство — спеціальний статус, який дозволяє іноземцю вести підприємницьку діяльність через Україну повністю онлайн. Е-резиденти дистанційно можуть:

  • керувати своєю справою;
  • відкривати банківські рахунки та розпоряджатись ними;
  • підписувати документи електронним підписом;
  • сплачувати податки на пільгових умовах. 

Статус е-резидента є безстроковим за умови що іноземець відповідає критеріям, передбаченим Законом. Як фактично працює е-резидентство, пояснив заступник голови комітету з фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк: 

"Фахівець реєструється у «Дії» та проходить фінансову та безпекову перевірку. Якщо все добре, стає електронним резидентом — електронним платником єдиного податку на 3-й групі без ПДВ та отримує електронний цифровий підпис. Далі відкриває дистанційно рахунок у банку. І саме банк буде податковим агентом для е-резидента. Фахівець працює та сплачує податок — 5% від доходів в рамках ліміту ФОП 3-ї групи. Більше ліміту — 15%. Але йдеться тільки про зовнішні контракти з експортом послуг. Всі документи ведуться в електронній формі, всі листування з ДПС онлайн, всі розрахунки — безготівкові".

е-резидентство в Україні

Додаток "Дія". Ілюстративне зображення

Хто може отримати статус е-резидента?

Отримати статус е-резидента може іноземець, якому виповнилось 18 років. Але не всі. Закон встановлює перелік окремих категорій осіб, які не зможуть отримати цей статус. Мова йде про іноземців, які:

  • мають право на постійне проживання в Україні, тобто оформили відповідну посвідку;
  • є податковими резидентами України;
  • є особами без громадянства; 
  • мають доходи від будь-яких видів їхньої діяльності на території України (за винятком пасивних доходів, наприклад, дивідендів від української компанії). 

Також не можуть бути е-резидентами в Україні люди, які проживають або постійно перебувають у державі, яка міститься в Переліку, який згодом створить Міністерство цифрової трансформації. Чіткого переліку ще немає, але відомо, що в нього увійдуть країни, які:

  • визнані державою-агресором та/або державою-окупантом щодо України;
  • включені до "чорного" чи "сірого" списку FATF;
  • визначені Європейською комісією як країни зі слабкими режимами запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Як е-резиденту розпочати підприємницьку діяльність?

  1. Подати заявку через інформаційну систему "Е-резидент". Це частина державного порталу "Дія", але поки що перебуває в процесі допрацювання. 
  2. Пройти ідентифікацію та отримати кваліфікований електронний підпис (КЕП). Ця процедура поки також не завершена — Закон покладає завдання із визначення процедури проходження ідентифікації на Уряд, так само як і порядок набуття та скасування статусу е-резидента, надання іноземцям доступу до кваліфікованих електронних довірчих послуг та функціонування Інформаційної системи.

Процедура має бути безкоштовною. Принаймні, закон не передбачає необхідність сплати будь-яких платежів за подання заявки на отримання статусу е-резидента, на відміну від інших країн. Наприклад, в Естонії, де подання заявки для отримання статусу е-резидента коштує 100-130 євро

  1. Відкрити банківський рахунок. Це також можна буде зробити через інформаційну систему, яка наразі не працює. Поточний рахунок можна відкрити лише в одному банку.
е-резидентство в Україні

Ілюстративне зображення

Яким чином та скільки податків мають сплачувати е-резиденти?

Наразі Закон пропонує іноземцям, що отримали статус е-резидента, лише одну опцію — зареєструватись як фізична особа-підприємець (ФОП) 3-ї групи, які є платниками єдиного податку спрощеної системи оподаткування. Е-резиденту не потрібно окремо подавати заяву про обрання спрощеної системи оподаткування. Такі підприємці сплачують податок 5% з доходів, якщо річний дохід не перевищує 7 818 900 гривень та 15%, якщо дохід більший. 

Податковими агентами е-резидентів будуть банки. Цій системі могли б позаздрити українські підприємці, оскільки вирішення податкових питань е-резидентів — обов'язок обраного ним самим банку. Установи самостійно будуть: 

  • утримувати суму податку під час зарахування коштів на рахунку е-резидента;
  • сплачувати податок до бюджету протягом двох робочих днів;
  • подавати контролюючим органам розрахунок сум надходжень е-резидента та утриманого з них податку.

Відсутність необхідності самостійно сплачувати податки та подавати звітність значно спрощує е-резиденту процес ведення підприємницької діяльності.

Яку діяльність можуть здійснювати е-резиденти?

Пілотний проєкт поки не дає можливості зареєструвати юридичну особу. Та розробники проєкту не відкидають цю ідею, тож, можливо, е-резидентство 2.0 міститиме опцію реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) на основі модельного статуту. Спочатку е-резидентство було передбачене для обмеженого кола діяльності з фокусом на ІТ спеціалістів, проте ці обмеження прибрали. 

Наразі е-резиденти можуть:

  • надавати послуги;
  • здійснювати виробництво та/або продаж товарів виключно на користь нерезидентів України. 

На що звернути увагу?

Юристи наголошують, що е-резидентам потрібно уважно дослідити положення відповідних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування між Україною та державою податкового резидентства, щоб доходи, отримані е-резидентом в Україні, не оподатковувались повторно.

Також варто розуміти, що е-резидентство не дорівнює дозволу на тимчасове чи постійне проживання в Україні та не надає людині тих переваг, які вона могла б отримати при заснуванні власної компанії в Україні, проте робить Україну більш привабливою для ведення бізнесу.

640

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: