fbpx
Сьогодні
Спецпроєкт 16:03 25 Сер 2023

Знайти спільну мову з дитиною: п’ять книг, які допоможуть у вихованні

Чи важко вам знайти спільну мову зі своїми дітьми? Чи знаєте відповіді на всі їхні запитання? Чи впевнені ви у своїй методиці виховання? Якщо бодай на одне питання відповіли “ні”, пропонуємо прямо зараз це виправити. “Рубрика” та видавництво “Наш Формат” підготували добірку книг про спілкування з дітьми — від розмов про гроші та безпеку до життєвих принципів та цінностей.

Кожну зі згаданих у добірці книг ви можете придбати на сайті "Наш Формат" як у паперовому, так і в електронному форматі зі знижкою 10%, ввівши при оформленні замовлення промокод RubrykaNF, який діятиме з 25 по 31 серпня. 

"Уроки без мороки. Хороші оцінки без зайвих страждань", Барбара Оклі, Терренс Сейновскі, Елістер Макконвіл

Чи існує книжка, яка здатна довести, що навчання може бути швидким, яскравим і простим, а при правильному плануванні допоможе виграти більше часу на улюблені справи? Безсумнівно! У своїй праці "Уроки без мороки. Хороші оцінки без зайвих страждань" автори Барбара Оклі, Терренс Сейновскі, Елістер Макконвіл переконують, що у кожного з нас є інструменти, щоб навчитися тому, що спочатку може здатися нам неприродним. Секрет полягає в тому, щоб зрозуміти, як працює мозок, щоб розкрити його силу. Ця книга пояснює:

  • чому іноді дозволяти своєму розуму "блукати" є важливою частиною процесу навчання;
  • як мислити нестандартно;
  • чому погана пам'ять може бути корисною;
  • простий, але потужний спосіб припинити прокрастинацію.

Ця книга, наповнена ілюстраціями, прикладними запитаннями та вправами, робить навчання легким і веселим. 

Цитата:

"Чудовий спосіб щось вивчити — пояснити суть матеріалу якомусь об'єктові. Наприклад, гумовій качці. Вона чудово вміє слухати. Поясніть, що ви вивчаєте, качці чи якомусь іншому предметові. Так ви краще засвоїте складні ідеї. Метод гумової качки настільки ефективний, що ним користуються навіть програмісти. Рядок за рядком вони пояснюють качці, що має робити їхній код. Так вони виявляють проблеми".

Уроки без мороки

"Як говорити з дітьми про гроші", Рон Лібер

Як виховати не по роках фінансово обізнану дитину? Відповідь на це точно знає Рон Лібер, що й пояснює у своїй книжці "Як говорити з дітьми про гроші"Для Рона Лібера хороше батьківство означає говорити про гроші з нашими дітьми. Діти дуже добре розуміються на темі грошей, і у них виникає безліч запитань про нюанси. Але коли батьки ухиляються від цієї теми, вони втрачають чудову можливість — не лише змоделювати базову фінансову поведінку, яка стає все більш важливою для дітей, але й закарбувати уроки про те, що сім'я справді цінує.

Основа книги — докладний план найкращих способів впоратися з основними речами: зубна фея, грошова допомога, домашні справи, благодійність,  заощадження, дні народження, свята, мобільні телефони, поточні рахунки, одяг, машини, підробітки та навчання в коледжі. Крім того, за допомогою цих розмов можна прищепити дитині цінності, які вийдуть далеко за межі матеріальних стосунків, — щедрість, дбайливість, допитливість, терпіння й ощадливість. У якому віці говорити про гроші? Як визначити й пояснити, що таке "забагато" або "достатньо"? Відповідь шукайте тут.

Цитата:

"«Передавання у спадок» підліткам власної старої автівки (особливо якщо ви все одно збиралися купити нову) — хороше рішення, звісно, тільки у випадку, якщо за подарованим транспортним засобом не тягнуться кредити або серйозні технічні проблеми. Однак це все одно серйозний подарунок, адже варто врахувати втрати від не отриманих за продаж коштів. Тому якщо автомобіль — забаганка, а не потреба, покладіть на дітей фінансову відповідальність хоча б за деякі аспекти, наприклад, купівлю бензину, оплату страхування або обслуговування".

Як говорити з дітьми про гроші

"Як виховати дорослого: підготовка дитини до успішного життя", Джулі Літкотт-Гаймс

Для того, аби допомогти дитині стати дорослим, навчити її самостійно ухвалювати рішення, справлятися зі стресом, знаходити вихід зі скрутних ситуацій, батькам потрібно у першу чергу змінитися самим, навчитися жити. Літкотт-Гаймс простою мовою розповідає про те, як досягти цієї мети.

У своїй книжці "Як виховати дорослого" авторка спирається на дослідження, розмови з педагогами та роботодавцями, а також на власні думки як матері, аби висвітлити способи, якими надмірне батьківство шкодить дітям, їхнім батькам, які переживають стрес, і суспільству в цілому. Співчуваючи батьківським сподіванням і, особливо, страхам, які призводять до надмірної уваги, Літкотт-Гаймс пропонує практичні альтернативні стратегії, які підкреслюють важливість даного дітям дозволу робити власні помилки та розвивати стійкість, винахідливість і внутрішню рішучість, необхідні для успіху.

Ця книжка, актуальна як для батьків малюків, так і для батьків двадцятирічних, а особливу цінність має для батьків підлітків. Книжка є своєрідним закликом до об'єднання для тих, хто хоче переконатися, що наступне покоління зможе компетентно та впевнено керувати своїм життям.

Цитата:

"Відсутність можливості зазирнути за лаштунки життя наших дітей, коли вони випадають з поля зору, змушує нас, батьків, почуватися, немов у гамівних сорочках. Що ж нам робити? Якщо діти опинилися далеко від дому, збентежені, розгублені, перелякані чи ображені, до кого їм звернутися, якщо не до нас?

Ось відповідь — і вона важливіша, ніж я донедавна вважала, поки не натрапила на висновки нових досліджень. Науковці вважають, що «формування адекватної самооцінки є критичним елементом психічного здоров'я людини. Ваші діти повинні вміти допомагати собі самостійно». Цю істину важче засвоїти, коли ваша дитина опиняється у вирі проблем, або, ще гірше, у їхньому епіцентрі, але в тривалій перспективі це найкращі ліки для них. Якщо ваші діти юні, у вас іще море часу, щоб навчитись не втручатися".

Як виховати дорослого

"Я!Я!Я! Як перевиховати егоїстичну дитину (або її батьків)", Емі Маккріді

У світі панує епідемія дитячого егоцентризму. Багато дітей вважають, що отримати найкраще вони можуть як подарунок, не докладаючи жодних зусиль. Навіть більше, що цей подарунок їм хтось мусить зробити й що життя саме по собі їм винне. Здається, куди не глянь, є діти дошкільного віку, які приходять в продуктовий магазин лише заради частування, самозакохані підлітки, які публікують селфі в усіх соціальних мережах.

Експертка із виховання дітей Маккріді розповідає у своїй книзі, що рішення полягає в тому, щоб допомогти дітям виробити здорове ставлення до життя. Встановлюючи обмеження з наслідками та навчаючи їх відповідальної поведінки та прийняттю рішень, батьки можуть позбавити свої домівки цієї епідемії та виростити впевнених і успішних дітей. Незалежно від того, чи починають батьки з нуля з маленькою дитиною, чи переживають підлітковий вік, у книжці "Я! Я! Я!" вони знайдуть перевірені стратегії з адекватного ставлення своїх дітей.

Цитата: 

"Це здається очевидним, втім не завжди. Не забувайте, що батьки задають настрій і правила в домі, і батьки, як і діти, можуть грішити надмірними скаргами, скигленням, суперечками, зривами і поводитись егоцентрично, намагаючись змусити інших людей капітулювати перед ними. Ми не завжди усвідомлюємо таку свою поведінку, і трохи дебатів іноді не завадить, навіть недалеко від дітей, але за умови, що ви виявляєте повагу, а ваші аргументи логічні. Що краще ви контролюватимете свою манеру спілкування, то кращий приклад ви подаватимете дітям".

Я! Я! Я!

"Діти екранів. Як узяти найкорисніше і мінімізувати шкоду в цифрову епоху", Джуліанна Майнер

Більшість дітей отримують свій перший смартфон у той самий час, коли вони зазнають серйозних змін у розвитку. Помилки завжди були частиною дорослішання, але як батьки допомагають своїм дітям переживати дитинство та підлітковий вік у той час, коли соціальні мережі можуть посилити наслідки цих помилок? Замість того, щоб витрачати весь свій час на хвилювання про найгірший сценарій розвитку цих подій, читачі отримають ширше уявлення про діджиталізацію своїх дітей. Спираючись на дослідження та інтерв'ю з педагогами, психологами та самими дітьми,  Джуліанна Майнер пропонує практичні поради щодо того, як батьки можуть допомогти своїм дітям уникнути пасток і скористатися перевагами цифрової ери, а саме: 

  • використання соцмереж для покращення зв'язку з друзями та родиною замість того, щоб стежити за незнайомцями та знаменитостями, 
  • знайти онлайнову підтримку та спільноту щодо таких станів, як депресія та розлади харчової поведінки, уникаючи потенційних тригерів, 
  • навчання та розвиток життєвих навичок за допомогою технологій.

Книга "Діти екранів" яскраво показує батькам, як допомогти своїм дітям орієнтуватися в дружбі, залякуванні, побаченнях, самооцінці в інтернеті.

Цитата:

"Можна для початку завести «сімейний телефон». Цей ґаджет належатиме не дитині, а тому з родини, хто його потребує в якийсь момент або день. Дитина отримує телефон, але ви повністю контролюєте те, як вона використовує спільний пристрій. Вона зможе користуватися телефоном як власним за умови випробувального періоду, коли ви пересвідчитеся, що вона готова. За цей час ви можете з'ясувати, чи дитина дозріла, щоб відповідально ставитися до телефона, чи зможе його відкласти, поки очі не почервоніли".

Діти екранів

Сподіваємось, що ця добірка допоможе стати ідеальною інструкцією зі спілкування з вашою дитиною. Рекомендуємо до прочитання як тим, хто лише планує заводити дітей, так і тим, хто їх вже має.

Партнерський матеріал.

Рубрика:
Корисності

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: