fbpx
Сьогодні
еРубрика 13:31 04 Вер 2023

Що таке DREAM і як з ним працювати: алгоритм для громад і областей

Усі державні проєкти відновлення об’єктів, пошкоджених чи знищених через агресію рф, проходитимуть через систему DREAM. Вона покликана запобігти корупції й забезпечити прозорість використання коштів, відтак — підвищити довіру міжнародних інвесторів і донорів. Подавати проєкти будуть самі громади, для них розробили спеціальний функціонал. “Рубрика” також дізналася, як це працює.

English version here

У чому проблема?
Україні на відновлення треба щонайменше 411 мільярдів доларів

Через повномасштабну агресію росії в Україні відновлення потребують майже 18,7 тис. багатоповерхових житлових будинків та понад 144 тис. приватних. Станом на травень 2023 року пошкоджено 1451 об'єкт медичної інфраструктури, збитків зазнали 1520 об'єктів культурної інфраструктури, без урахування пам'яток культурної спадщини, з них майже третина (541) зруйновані. 

Станом на 24 лютого 2023 року уряд України, Група Світового банку, Єврокомісія та ООН підвищили оцінку потреб нашої країни на відновлення до 411 мільярдів доларів. Водночас інвестори та донори, готові підтримувати відновлення нашої держави, мають острах щодо корупції та браку доброчесності в Україні.

Яке рішення?
Фонд ліквідації має кошти на перші проєкти. Але вони підуть тільки через DREAM

В Україні розробили й запустили систему DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management) — цифрову екосистему для підзвітного управління відновленням. Вона надає громадам можливість подавати свої проєкти, показувати етапи їхнього втілення і результати, а донорам та українській владі — бачити, на що йдуть кошти. 

"Система DREAM є нашим ProZorro для відбудови — це система попередження корупції й управління процесом відбудови. Для нас важливо, щоб громади використовували цей ресурс щоденно, ми вже включили цей інструмент у механізм роботи Фонду ліквідації наслідків збройної агресії й надалі працюємо, щоб цей інструмент був наскрізним", — зазначає заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна.

Фонд ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації (Фонд ліквідації) акумулює ресурси на відновлення. І в ньому процеси вже цифровізовані — саме на базі DREAM. 

Перші кошти на втілення проєктів відновлення у 2023 році вже є. "Уже 22 мільярди гривень у русі до того, щоб фінансувати відновлення громад усього 381 проєкт. Це в десятки разів менше, ніж те, що нам потрібно. Але це важливий рух. Зараз у нас є шанс довести нашим партнерам, що ми здатні зробити відбудову прозорою й орієнтованою на інтереси людей", — сказала Олександра Азархіна, звертаючись до представників громад і регіонів

Регіональна та місцева влада подає проєкти на будівництво та відновлення багатоквартирних будинків, медичних закладів, шкіл та дитячих садків, об'єктів комунальної інфраструктури, а також будівництво захисних споруд цивільного захисту саме через галузеву систему на базі екосистеми DREAM. 

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management)

На скриншоті: Front end частина системи DREAM

Команда Мінвідновлення провела тренінг для більш ніж 700 слухачів з усієї України, як правильно це зробити. "Рубрика" його теж відвідала і розповідає про основні пункти.

Як це працює?
Back end частина системи DREAM — rebuild.gov.ua

Заступник голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Роман Комендант пояснює: "Як і в будь-якого сучасного цифрового інструмента, у системи DREAM є два напрямки: публічна частина (Front end), яка відображає всі дані й доступна за посиланням, і Back end частина (rebuild.gov.ua), з якою працюють відповідальні особи в кожній територіальній громаді, службах відновлення, замовники, які вносять туди дані".

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management)

На скриншоті: Back end частина системи DREAM

Як зайти?
Після реєстрації й з ЕЦП чи КЕП

Доступ до цієї частини системи надається тільки після заповнення форми реєстрації й за наявності електронного цифрового підпису (ЕЦП) або кваліфікаційного електронного підпису (КЕП).

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management)

На скриншоті: Вхід до rebuild.gov.ua можливий тільки за наявності ЕЦП чи КЕП

Форму реєстрації можна отримати, звернувшись до відділу моніторингу за номером телефону +38 (063) 229 55 00 (або написавши на цей номер у Viber чи Telegram) чи за електронною адресою [email protected].

Служба підтримки працює з понеділка по п'ятницю, з 9:00 до 18:00. Також до неї можна звернутися з будь-якими питаннями, які виникнуть під час заповнення проєкту.

Після заповнення форми реєстрації користувачів розмежують за правом доступу: ті, хто може вносити дані, і ті, хто може тільки переглядати дані. І перші, і другі зможуть вивантажувати дані з системи у форматі Excel. 

Вносити дані й редагувати зможуть зокрема представники територіальних громад, які подають проєкти, а переглядати, наприклад, представники обласних військових адміністрацій, у чиї обов'язки входить координація процесу надання громадами проєктів. 

Після заповнення форми користувач отримає лист на пошту, з якої зареєструвався і зможе працювати в системі.

Якщо ж, наприклад, представник(ця) обласної військової адміністрації також хоче зареєструвати проєкт щодо об'єкта обласної комунальної власності, йому чи їй для розширення опцій доступу треба звернутися до служби підтримки за вказаними вище контактами. 

Також від громади можуть зареєструватися кілька людей — оптимальна кількість п'ять, але може бути і більше чи менше. Усі ці люди мають заповнити форму реєстрації, вони будуть об'єднані організацією і зможуть одночасно працювати з проєктом. 

З чого починати?
Додати ідею чи проєкт у Реєстр проєктних ідей

Співробітниця Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Анна Губанова пояснює: у системі є реєстр проєктних ідей і реєстр проєктів. Щоб додати ідею чи погоджений проєкт, потрібно обрати реєстр проєктних ідей (не реєстр проєктів!).

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management)

На скриншоті: для заведення проєкту чи ідеї треба обрати Реєстр проєктних ідей

Далі обрати клавішу "Створити ідею" і заповнити необхідні поля: назва проєкту, замовник, вид робіт, місцеперебування, соціально-економічна мета, опис проєкту, наявність техніко-економічного обґрунтування (ТЕО). Для багатьох пунктів працює випадний список, з якого треба тільки обрати потрібний пункт.

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management)

На скриншоті: Так виглядає сторінка заповнення проєктної ідеї

Після заповнення треба натиснути клавішу "Створити проєкт".

Якщо подавати ідею, вона залишається в реєстрі проєктних ідей. Можна подавати будь-які ідеї, навіть ті, які не відібрані до Фонду ліквідації, зазначає Роман Комендант. Проєктні ідеї будуть представлені й в публічній частині, тобто на сайті dream.gov.ua, де їх зможуть побачити донори та інвестори та профінансувати, якщо ідеї їх зацікавлять.

Якщо ж проєкт уже погоджений на нього є ТЕО, проєктно-кошторисна документація (ПКД) або наказ про початок будівельних робіт, треба натиснути "На погодження".

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management)

На скриншоті: Так відбувається погодження проєкту

"Затвердити до проєктування" обираємо, коли є ТЕО, ПКД, а "Затвердити до виконання" — наказ, що затверджує проєкт на початок будівельних робіт. Також треба підвантажити наявні документи: рішення уряду, облради, рішення, ухвалене на рівні громади, яке підтверджує те, що проєкт схвалений.

"Після цього ваш проєкт автоматично перейде у реєстр проєктів", — інструктує Анна Губанова. 

Що далі?
Заповнити розділи проєкту

Тоді відкриються нові, більш детальні розділи, які потрібно буде заповнити. 

Кожен користувач бачитиме в системі тільки ті проєкти, які подав сам, або проєкти підпорядкованих йому організацій. Усі дії користувачів у системі можна буде перевірити.

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management)

На скриншоті: картка проєктної ідеї

У системі можна показати: об'єкти у складі проєкту, етапи, види робіт, бюджет і фінансування проєкту, закупівлі, пов'язані з проєктом, проєктно-кошторисну документацію (ПКД краще завантажувати повністю, радить Роман Комендант) тощо.

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management)

На скриншоті: Картка проєкту

Якщо у списку, наприклад, немає потрібної організації чи проєктанта, то треба натиснути клавішу "+" і зазначити основну інформацію про них, тоді служба підтримки оперативно додасть їх до списку. 

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management)

Якщо потрібної організації у списку немає, треба натиснути "плюс" і зазначити інформацію про неї

Важливо також заповнити розділ "Ключові показники" і підвантажити усю наявну документацію — відскановану, у форматі pdf чи jpg.

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management)

На скриншоті: Ключові показники треба зазначити базові і цільові

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management)

На скриншоті: Необхідно також завантажити всі наявні документи по проєкту

DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management)

На скриншоті: роль учасників проєкту обираємо зі спадного списку

Учасники проєкту: користувач об'єкта — організація, яка його використовує або буде використовувати; власник/утримувач — утримувач проєкту; закупівельна організація; ініціатор проєкту — організація, яка створює та дає старт проєкту.

Дуже помічною може бути клавіша "Вивантажити Excel" — документ із внесеною вами інформацією.

Варто подавати проєкти незалежно від того, чиїм коштом вони фінансуються. Тобто якщо проєкт покриває повністю місцевий бюджет, його все одно треба внести в систему. 

Крім того, через систему DREAM громадам треба і звітувати про проєкти відновлення, які вже зараз втілюються. Зокрема за результатами реалізації проєктів необхідно проводити й оприлюднювати на своїх офіційних сайтах і вносити в систему DREAM результати аудиторської перевірки, яка зроблена відповідно до міжнародних стандартів аудиту.

Як дізнатися долю проєкту?
Функціонал ще в розробці

"Ми хочемо зробити так, щоб, умовно кажучи, від громади в нашу систему проєкт був поданий один раз. Область його бачить у системі, відбирає проєкти, які хоче подати на міністерство. Міністерство вже бачить тільки ті проєкти, які затверджені областю", — пояснює заступник голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Роман Комендант.

Зараз у системі не можна побачити, які проєкти затверджені міністерством, але такий функціонал буде розроблений. 

Під час тренінгу пролунало запитання: а яка ж це боротьба з корупцією, якщо проєкти відбирає представник обласної військової адміністрації, який може бути певним чином заангажованим?

Пояснення Романа Коменданта таке: "Раніше ви подавали проєкт на область і про це знали тільки ви і область. Якщо ви подали проєктну ідею в системі, то її будуть бачити всі: міністерство, будь-яка громада, громадські активісти, донори, інвестори. Тому це також буде інструментом контролю над областю".

Таким чином упередженість можна буде викрити. 

Як розвиватиметься це рішення?
DREAM має повністю запрацювати до кінця року

У жовтні 2023 року відбудеться оновлення функціоналу DREAM, а до кінця року система має запрацювати повністю.

Тоді вона буде інтегрована з: 

  • Реєстром пошкодженого і зруйнованого майна (РПЗМ); 
  • Геоінформаційною системою регіонального розвитку (ГІС), яка також планується до запуску до кінця року; 
  • Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва (ЄДЕССБ); 
  • Галузевою системою управління відбудовою; 
  • Системою Prozorro; 
  • Єдиним веб-порталом використання публічних коштів Spending.gov.ua.

Тоді всі дані, які користувачі вже внесли в інші системи, не треба буде знову вносити до DREAM, "дані підуть за проєктом" автоматично. 

Що ще дасть це рішення?
Шанс залучити кошти інших інвесторів

Заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна наголошує, що DREAM потрібна не тільки для того, щоб держава бачила всі об'єкти відновлення, а щоб громади мали можливість презентувати свої інвестиційні портфоліо, розказувати про свої потреби і претендувати не тільки на фінансування з Фонду ліквідації, Європейського інвестиційного банку, але також приватних інвесторів, у майбутньому структур та фондів Європейського Союзу. 

Нагадаємо, на Ukraine Recovery Conference, що відбулася в Лондоні 21-22 червня 2023 року, було заявлено про виділення на підтримку України 55 мільярдів доларів. Тож прозорий інструмент освоєння цих коштів точно на часі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: