fbpx
Сьогодні
Розбір 16:20 05 Вер 2023

Кінгу й не снилося: що відбувається із кладовищами домашніх тварин у Києві

Що лякає більше: фентезі-горор Стівена Кінга “Кладовище домашніх тварин” чи буденна українська реальність, у якій такі кладовища повсюдно є, але офіційно їх взагалі немає? “Рубрика” з’ясувала, як зараз у столиці прощаються з домашніми улюбленцями, хто відповідає за офіційне кладовище для тварин, коли воно з’явиться і яким буде. А також дізналася про інший український та світовий досвід.

English version here

У чому проблема?

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Одне з київських стихійних кладовищ домашніх тварин

У Києві немає жодного офіційного кладовища для домашніх тварин. Ба більше: на всю Україну існує лише один офіційний колумбарій (місце для поховання урн з прахом, — ред.) для тварин. Це при тому, що у нас живуть мільйони домашніх улюбленців. Для багатьох людей коти, собаки, хом'яки, папуги та інші тварини стають повноцінними членами родини, які заслуговують на належну останню шану. 

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Імпровізоване кладовище домашніх тварин на Лівому березі у Києві

Водночас важливий й екологічний аспект цього питання. 

Кладовища для домашніх тварин у Києві

На скриншоті: усі кладовища, позначені на мапі, незаконні. Насправді таких стихійних місць поховань значно більше

Яке рішення?

У Києві передбачено облаштування міського кладовища для тварин на земельній ділянці по вулиці Пухівській. 

Поки його немає, у столиці "Київська міська лікарня ветеринарної медицини" проводить кремацію тіл померлих тварин. Проте наразі тут немає індивідуальної кремації й прах тварини власникам не віддають

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Впорядкована могила домашнього улюбленця на одному з київських стихійних кладовищ домашніх тварин

Паралельно існує чимало комерційних структур, які надають послуги з поховання домашніх улюбленців. 

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Одне з найбільших стихійних кладовищ домашніх тварин знаходиться на Русанівці

Як це працюватиме?
Кладовище буде, але не в найближчому майбутньому

"Облаштування міського кладовища для тварин у складі колумбарію з надмогильником на земельній ділянці по вул. Пухівська буде організоване по завершенню процесу землевпорядкування, за надходження бюджетних видатків, спрямованих на фінансування завдань та заходів «Київської міської цільової програми контролю за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами на 2020-2023 роки»", — відповів на запит "Рубрики" виконувач обов'язків першого заступника директора Департаменту міського благоустрою КМДА Олександр Байбаков.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Членами родини для людей стають і собаки, і коти, і кролики, і хом'яки

В.о. директора комунального підприємства "Київська міська лікарня ветеринарної медицини" (КП "КМЛВМ") Наталя Мазур роз'яснює: "Ми вже майже закінчили процедуру землевпорядкування, але вплинула війна. Поруч знаходяться стратегічні об'єкти й наразі ми не можемо продовжувати будівництво. Та сподіваюся, що на якомусь етапі ми зможемо поновити роботи. Я як ветеринарна лікарка дуже хотіла б, щоб це були паралельні процеси, тому що ми розуміємо, що тварини в місті є і вони також гинуть".

Водночас вона наголошує: це не буде кладовище в тому розумінні, як ми до нього звикли. Передбачається лише кремація та облаштування колумбарної стінки. Кладовище займатиме приблизно трохи більше гектара землі.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Перший офіційний колумбарій в Україні знаходиться в Харкові. Фото надано харківським КП "Центр поводження з тваринами"

"Але, звісно, там буде місце, куди люди зможуть прийти й побути з домашніми улюбленцями наодинці вже після того, як їх кремують", — говорить чиновниця.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Стихійне кладовище домашніх тварин на вулиці Білицькій

Що відбувається зараз?
Місто пропонує тільки загальну кремацію

"Наразі ви бачите хаотичні поховання. Але ми з вами живемо в місті й ми не можемо забруднювати навколишнє середовище. Я розумію, що це наші домашні улюбленці, але поруч з нами живуть інші люди, ми користуємося водою, тут граються наші діти. Також хтось може закопати тварину на 30 сантиметрів, хтось на 40, це небезпечно. Тому хаотичні поховання заборонені. Для поховань мають бути відведені спеціальні місця, — каже Наталя Мазур. — Також тварин піддають кремації, і цей варіант правильний і законодавчо, і в аспекті дотримання санітарно-епідеміологічних норм".

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Зруйновані імпровізовані огорожі на стихійному кладовищі домашніх тварин на вул. Білицькій

"Київська міська лікарня ветеринарної медицини" поки що пропонує тільки загальну кремацію (тобто разом з іншими тваринами) і потім не віддає власнику тварини урну з прахом. Власник може сам відвезти померлу тварину до лікарні, або ж працівники приїдуть і заберуть її. Послуга кремації домашніх тварин платна, вартість її у КМЛВМ орієнтовно півтори тисячі гривень залежно від ваги тварини. 

Також до обов'язків лікарні належить забирання тварин з вулиць, які загинули під колесами автівки чи з інших причин. 

"Якщо ж власник хоче отримати урночку з прахом, він може дізнатися з інтернету телефони приватних фірм, які займаються індивідуальною кремацією", — радить в.о. директора КМЛВМ. 

Що пропонують приватні фірми?
За ваші гроші — і поховання (під вашу відповідальність), і кремація

Представників цієї сфери ринку досить багато, але чимала частина з них не надто охоче йде на контакт із медіа.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Як розповідають представники комерційних структур, часом власники готові витрачати на вшанування своїх померлих друзів тисячі доларів

Більшість підприємців інформують на своїх сайтах про незаконність поховань тварин під землею і попереджають власників, що ці послуги надаються під їхню відповідальність.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Колаж із повідомлень на кількох сайтах, що надають послуги з поховання та кремації тварин

Одні підприємці кажуть, що частіше запитують саме про кремацію, інші ж навпаки говорять, що ця послуга дуже непопулярна. Про зменшення звернень каже і в.о. директора "Київської міської лікарні ветеринарної медицини" Наталя Мазур:

"Наразі попит менший, звісно. Важко сказати, з чим це пов'язано. Точно знаю, що багато людей з тваринами виїхали. Сподіваюся, що люди не закопують тварин, тому що ми також проїжджаємо повз стихійні кладовища, і я не бачу там стрімкого збільшення нових поховань".

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Ця тварина пішла "за веселку" дуже давно, але квіти їй ставлять і зараз

Ціни на поховання тварини під землею різні: може бути тисяча гривень, а може бути й чотири. Порівняно з часом до великої війни, вони значно зросли (орієнтовно на 80%) через зростання вартості пального, яке великою часткою формує ціну в разі кремації. 

"Зараз послуги крематорію подорожчали й коштують приблизно 800 гривень суто за кремацію та оформлення документів. Але вартість у фірм може бути іншою залежно від побажань власника тварини: хтось хоче, щоб собачку піддали кремації в труні, хтось хоче попрощатися, по-різному буває", — коментує "Рубриці" директор Ритуального дому "Спокій" Фелікс Чехович.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Кімната для прощання з улюбленцем у харківському "Центрі поводження з тваринами". Фото надане КП "Центр поводження з тваринами"

Щодо поховання тварин у землю він розповідає: "Офіційного кладовища немає, тому ховають на імпровізованих, але це на страх і ризик власника тварини. Буває, що і пам'ятники роблять для тварини, і навіть за п'ять тисяч доларів може бути пам'ятник. Поховання собачки, якщо вона важка і це велика яма, може обійтися у три-чотири тисячі гривень. Тому що це виїзд, витрати на пальне, роботу людини".

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Поховання на стихійному кладовищі на Русанівці

Хто відповідає за місця поховання? Місцева влада 

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Поховання на стихійному кладовищі на Русанівці

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Чи можна звинувачувати людей у порушенні закону, коли офіційною альтернативою є тільки платна кремація, — складне питання

Місцева влада, а саме виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, відповідно до ст. 30 та ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", 

  • вирішують питання збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та поховання трупів тварин;
  • визначають територію для розміщення відходів відповідно до законодавства;
  • контролюють діяльність суб'єктів підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами тощо.

Які правила діють? Хто контролює їхнє виконання?
Установи державної служби ветеринарної медицини

Державний ветеринарно-санітарний контроль та нагляд за дотриманням згаданих вище Правил здійснюють установи державної служби ветеринарної медицини.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

"Нічийні" кладовища ніхто і не впорядковує

Цю інформацію на запит "Рубрики" надав виконувач обов'язків першого заступника директора Департаменту міського благоустрою КМДА Олександр Байбаков. 

Також у відповіді йдеться:

"Заборона викидати трупи собак та котів у контейнери для збору сміття чи захоронювати їх у не відведених для цього місцях також визначена рішенням Київської міської ради від 25.10.2007 № 1079/3912…

Порушення вимог щодо поводження з відходами, у тому числі відходами тваринного походження, їх видалення або захоронення, порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, а також ветеринарно-санітарних норм тягнуть за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України".

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Тварини давно немає, а пам'ять про неї жива. Щоправда, так її виявляти незаконно

Що буде зі стихійними кладовищами?
До появи офіційного кладовища — нічого

У системі столичних електронних петицій з'являються петиції як від захисників місць поховань тварин, так і від тих, кого вони не влаштовують. На момент підготовки матеріалу жодна з них не отримала потрібної для розгляду кількості голосів.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Скриншот зі сторінки петицій Київської міської ради станом на 12 липня 2023 року

Що каже на це закон? Відповідно до Закону України "Про поховання та похоронну справу", наявні місця поховання не підлягають знесенню і можуть бути перенесені тільки за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування у випадку постійного підтоплення, зсуву, землетрусу або іншого стихійного лиха, інформує виконувач обов'язків першого заступника директора Департаменту міського благоустрою КМДА Олександр Байбаков.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Київські чиновники запевняють: просто зносити стихійні поховання ніхто не буде

Виконувачка обов'язків директора КМЛВМ Наталя Мазур підтверджує:

"Просто зносити стихійні поховання ніхто не буде. Якщо все ж таки буде плануватися перепоховання тварин, це буде певна процедура: трупи потрібно ексгумувати, провести дезінфекцію в ґрунті. 

Але ми також розуміємо, що поховані не просто тварини, а члени родин. І якщо щось буде плануватися, я наполягатиму, що це питання потрібно буде обговорювати. Але коли запуститься наше кладовище, думаю, ви погодитеся, що всі поховання повинні бути в одному місці".

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Все майже як у людей. Стихійне кладовище домашніх тварин на Русанівці

Інші рішення
Кладовище як "модульна конструкція з капсул"

Одне з найбільших стихійних кладовищ домашніх тварин у Києві знаходиться на вулиці Сверстюка. Нещодавно архітектурне бюро Aranchii Architects з власної ініціативи розробило і представило проєкт ревіталізації цієї зони. Він передбачає створення лінійного парку Сверстюка, а в ньому кафе, дитячу зону, амфітеатр та кладовище домашніх тварин.

"Концепт кладовища — модульна конструкція з капсул для поховання, розрахована на вісім тисяч тварин",ідеться в матеріалі, присвяченому цьому проєкту. Засновник бюро Дмитро Аранчій зазначив, що проєкт має спонукати людей до думок на тему міста. 

У Департаменті міського благоустрою КМДА зазначили, що проєкт Aranchii Architects до них не надходив. Не знає про нього і Наталя Мазур, але вона проти кладовищ у парках, вважаючи, що це місце печалі й воно має бути відокремленим простором.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Спільне імпровізоване поховання кількох домашніх улюбленців

Біоурни та пам'ятні діаманти

Існують також рішення, які надають праху улюбленої тварини нового життя. 

Одне з них — поміщення праху кремованої тварини в біоурну. Такі урни виготовляють з біорозкладного матеріалу, туди додають паросток дерева чи куща, землю і закопують у ґрунт. Звичайний догляд дозволяє перетворити прах померлого улюбленця в дерево. 

2020 року в Україні з'явився виробник власних запатентованих біоурн, але станом на 2023 рік контакти цієї організації не активні. 

Кладовища для домашніх тварин у Києві

На скриншоті: Так виглядала біоурна, яку почали пропонувати українцям 2020 року. На жаль, нині сайт організації не працює

Також прах улюбленця можна перетворити на пам'ятний діамант. Це справжній дорогоцінний камінь, вирощений з праху тварини. Послуга ця дуже недешева.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Скриншот з сайту одного з ритуальних бюро, що надає послуги в Києві та області

А це працює ще десь в Україні?
У харківський колумбарій тварин везуть з Дніпра, Кривого Рогу та Києва

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Харківський колумбарій. Фото надане КП "Центр поводження з тваринами"

Раніше в багатьох медіа згадувалося селище Бабаї на Харківщині як єдине, де працює офіційне кладовище для тварин. Та станом на середину липня 2023 року воно вже не працює. Про це "Рубриці" повідомили у Височанській селищній раді (Бабаї входять до цієї громади). 

Перший в Україні офіційний колумбарій для тварин теж у цих краях — у Харкові. Він працює і попит на його послуги дуже високий, розповідає начальниця відділу прилаштування тварин та надання послуг населенню КП "Центр поводження з тваринами" Єлизавета Литвиненко:

"Зараз люди більш відповідально ставляться до поховання тварини. Тварина ж усе одно є частиною родини. Звичка закопувати тварин у лісі залишилась, на мій погляд, ще в людей старшого віку. А ті, хто молодші, більш відповідальні: багато хто замовляє індивідуальну кремацію, а прах або вдома зберігає, або закопує в себе на дачі під кущем троянди".

У Харкові є законна можливість попрощатися з твариною як з повноцінним членом родини. Фото надане КП "Центр поводження з тваринами"

Тут також є загальна та індивідуальна кремація. Ціна індивідуальної кремації фіксована, бо на одну тварину закладена так само фіксована кількість палива, — це 1650 гривень. А вартість загальної кремації вже залежить від ваги померлої тварини і орієнтовно становить від 450 до 1000 гривень. Як і в Києві, у разі загальної кремації прах тварини власнику не віддають, адже його неможливо відділити від праху інших тварин.

У разі індивідуальної кремації власник отримує прах тварини в урні чи спеціальному пакуванні. Він може тримати його у себе або ж орендувати комірку в колумбарії. 

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Загальний вигляд харківського колумбарію для тварин. Фото надане КП "Центр поводження з тваринами"

Вартість оренди комірки: на місяць — 57 грн, на рік — 684, на 10 років — 3600 грн.

"У мирний час у нас було відчинено 24/7, і люди, коли хотіли, тоді і приходили до своєї тварини. Зараз, на жаль, відвідати колумбарій можна тільки в робочий час нашого підприємства", — каже Єлизавета Литвиненко.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Так виглядають комірки в харківському колумбарії для тварин. Фото надане КП "Центр поводження з тваринами"

Вона каже: щоб гідно попрощатися з улюбленцями, їх везуть до Харкова з Дніпра, Кривого Рогу та навіть Києва. 

"Люди, які не хочуть порушувати закон, витрачають цей час, щоб привезти тварину і кремувати її, бо ніде більше не можна. Тож попит дуже добрий, і якщо якесь місто зробить у себе таку установу, воно матиме і гарний дохід", — підсумовує начальниця відділу харківського "Центру поводження з тваринами".

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Багато людей прагнуть віддати останню шану тварині саме як членові родини. Фото надане КП "Центр поводження з тваринами"

Подібне рішення давно планують втілити в Одесі. Як повідомила за запит "Рубрики" керівниця Департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради Марина Савченко, на сьогодні Департамент працює над розробкою проєкту для визначення кошторису будівництва такого комплексу.

"Першою чергою передбачається будівництво павільйону термічної установки для утилізації трупів тварин, огородження суцільним парканом з облаштуванням місць (комірок) для захоронення урн з прахом після кремації", — йдеться у відповіді. Другою чергою має бути благоустрій скверу для екопоховань. Відповідно до міської цільової програми, цього року мають розробити проєкт комплексу. 

Як це працює в інших країнах?
Велика Британія: ховати в саду — дозволено

Відповідно до офіційних правил поховання домашніх тварин у Великій Британії, розроблених тамтешньою Агенцією з охорони довкілля, дрібних домашніх тварин можна ховати у землю і навіть на своєму задньому дворі чи в саду. 

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Скриншот зі сторінки британських офіційних рекомендацій за 2022 рік

Якщо йдеться про більшу тварину, як-от коня, то головне — дотримуватись інструкцій, щоб не було ризику забруднення ґрунтових вод. Ці інструкції чітко розписані й оприлюднені на офіційному сайті. 

США: правила визначають штати

Загальнодержавних єдиних правил поховань домашніх тварин тут немає, але кожен штат чи адміністративна одиниця меншого масштабу врегульовує це питання самостійно.

Є штати, у яких ховати тварин у землю на задньому дворі можна. Наприклад, такий дозвіл діє в Каліфорнії, Флориді, Іллінойсі, Нью-Йорку, Джорджії тощо. Є штати, у яких більш бажаним методом є кремація. 

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Поховання на імпровізованому кладовищі домашніх тварин у Києві

"У деяких штатах заборонено ховати будь-яку тварину на приватній території. У деяких штатах дозволено ховати домашніх тварин на задньому дворі власників, за умови, що це не загрожує здоров'ю людей чи довкіллю. Є також місцевості, які вимагають ховати домашніх тварин на певній ділянці власності. В інших випадках також можуть призначати певну глибину поховання. Будь-яке недотримання цих правил може призвести до вжиття суворих заходів проти власників — як-от штрафи чи інші санкції", — йдеться в огляді однієї з фірм, яка надає ритуальні послуги для людей та їхніх домашніх улюбленців. 

Бути поруч з улюбленцем навіть після смерті вас обох

У багатьох інших країнах, як-от Франції, Німеччині, Австрії, Швейцарії тощо також є кладовища домашніх тварин, і їх дозволено ховати під землею. У Франції минулого року дискутували, чи можна ховати домашніх улюбленців на кладовищі разом із людьми.

Кладовища для домашніх тварин у Києві

Одне з київських імпровізованих кладовищ домашніх тварин

У 2015 році у німецькому Ессені відкрили перше таке кладовище: тут можна ховати кремовані останки людей разом із домашніми тваринами. Відтоді ця практика набула більшого поширення в Німеччині. Зокрема 2017 року на кладовищі найсхіднішого міста Німеччини Герліца дозволити ховати домашніх тварин поруч із тими, хто їх любив та навіть писати ім'я тварини на надгробку покійної людини. Але при цьому домашня тварина має бути кремована, і не може бути жодної церемонії її похорону.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: