fbpx
Сьогодні
Небайдужа 09:01 22 Лип 2023

“Затишно space”: як працює мережа безпечних просторів для жінок, дівчат і дітей

Денні центри психологічної, соціальної та юридичної допомоги “Затишно space” уже працюють у Черкасах, Кропивницькому, Вінниці, Миколаєві, Запоріжжі та Хусті. Найбільший попит вони мають у жінок та дівчат — вимушених переселенок. Розповідаємо, у чому особливість цього рішення.

English version here

У чому проблема?

Унаслідок повномасштабної війни росії проти України велика кількість жінок вимушено покинула домівки, вони залишилися наодинці або з дітьми.

Зокрема в березні 2022 року гаряча лінія Благодійного фонду "Восток SOS" отримувала сотні дзвінків із заявками на евакуацію з прифронтових територій, люди потребували психосоціальної та юридичної підтримки. Від початку повномасштабного вторгнення команда Благодійного фонду "Восток SOS" евакуювала 45 тисяч українців, 4500 з них — представники маломобільних груп населення. Нині вимушені переселенки так само потребують різних видів допомоги.

Яке рішення?

За підтримки міжнародних донорів, команда БФ "Восток SOS" за рік налагодила роботу мережі денних центрів "Затишно space" у Черкасах, Кропивницькому, Вінниці, Миколаєві, Запоріжжі та у місті Хуст на Закарпатті

У "Затишно space" є психологині, соціальні працівниці та юристки, які надають індивідуальні консультації, проводять лекції та тренінги, а також інформують відвідувачок щодо гендерно зумовленого насильства. 

Затишно space

Відвідувачки курсу з підприємництва в Черкасах

"Ми створюємо навчальні курси, піклуємося про фізичне та емоційне здоров'я жінок. Чимало відвідувачок приходять у простори з дітьми, педагогині опікуються малечею під час заходів, проводять арттерапевтичні активності", — розповідає членкиня правління БФ "Восток SOS", директорка проєкту "Затишно space" та менеджерка гуманітарних програм Оксана Куянцева.

Затишно space

Членкиня правління БФ "Восток SOS", директорка проєкту "Затишно space" та менеджерка гуманітарних програм Оксана Куянцева

Завдяки мережі жінки можуть знайти подруг, отримати кваліфіковану допомогу у вирішенні юридичних питань (найчастіше це запити на відновлення документів, розлучення, встановлення факту смерті або народження на окупованій території), дізнатися про соціальні послуги, а також відвідати індивідуальну консультацію або групову підтримуючу зустріч з психологинею. 

Що пропонують безпечні простори?

У мережі безпечних просторів жінки та дівчата (віком 16+) можуть безоплатно:

  • отримати індивідуальні консультації кваліфікованих спеціалісток (психологині, юристки, соціальної працівниці та спеціалістки з теми ГЗН);
  • відвідувати заходи (тренінги, лекції, майстер-класи, перегляд фільмів з експертками тощо, анонси подій можна знайти в телеграм-каналах просторів);
  • підвищити кваліфікацію чи опанувати нові навички на курсах;
  • використовувати зону коворкінгу для роботи та навчання;
  • знайомитися з людьми та соціалізуватися;
  • проводити події (за умови попередньої реєстрації).

У кожному з осередків є велика ігрова кімната та дві педагогині-виховательки, які проводять час із дітьми. Щотижня для жінок, дітей і підлітків проводять спільні розвивальні та творчі заходи.

Затишно space

Дитячий майстерклас "Кляксографія" у Кропивницькому

Крім того, у "Затишно space" є скринька анонімних звернень. Туди жінки можуть написати про те, що не готові запитати особисто у психологині, юристки, соціальної працівниці чи спеціалістки з теми гендерно зумовленого насильства. Якщо у відвідувачок виникають інші запити, то спеціалістки передають їм контакти компетентних експертів у відповідних галузях.

Анонімну онлайн-скриньку можна знайти за посиланням. Відповіді оприлюднюються в каналах просторів, хештег #зручнізапитання.

Як організувати такий безпечний простір?

Для функціонування простору необхідно об'єднати зусилля психологинь, соціальних працівниць, юристок і педагогинь. 

Як формується команда?

"Нам вдається знаходити спеціалісток, чиї особисті та професійні якості на висоті. Головна складність у тому, щоб пояснити ідею безпечних просторів, як у них працювати з відвідувачками, створити атмосферу безпеки та затишку. Важливо знайти людей зі щирим бажанням допомагати та високим рівнем емпатії", — каже Оксана Куянцева. 

У колектив радо приймають жінок, які вимушено покинули рідні міста та села внаслідок війни. Вони добре розуміють потреби відвідувачок і знають через що їм довелося пройти. Також тут раді спеціалісткам з дітьми-дошкільнятами, адже у просторах з малюками займається педагогиня.

Фахівчині проєкту регулярно навчаються самі, тут чимало уваги приділяють емоційному та фізичного стану команди, адже спеціалістки щодня зустрічають дезорієнтованих і втомлених жінок. Саме експертки докладають зусиль, аби повернути їм відчуття спокою та жагу до життя.

За якими критеріями обирається приміщення для просторів?

Затишно space

Дитяча кімната в Черкасах

Приміщення для "Затишно space" орендують. Щоб задовольнити потреби простору, це мають бути дві великі зали (для дорослої та дитячої зони), а також два-три окремих кабінети для консультування.

Оксана Куянцева акцентує: "Особливу увагу звертаємо на інклюзивність і безпеку, тож усі спейси розташовані на перших або цокольних поверхах, мають пандуси або не мають сходинок, переважно — у центрі міста, поруч із зупинками громадського транспорту. Обов'язково звертаємо увагу на те, чи немає поруч небезпечних об'єктів і чи є облаштоване укриття".

Затишно space

Флористичний майстер-клас у Хусті

Як формується мережа зв'язків?

Коли команда сформована, починається етап дослідження наявних у місті сервісів для ефективного перенаправлення жінок, а це передбачає чимало живого спілкування, знайомств, пошук спільних точок, розуміння щодо співпраці. Нині в проєкту багато партнерств з організаціями, що фокусуються на захисті прав жінок.

Ще один вектор — кооперація з потенційними роботодавцями, адже для відвідувачок проводиться безоплатне навчання. До заходів обов'язково залучають представниць поліції, центрів зайнятості та соціальних служб. 

"Найскладніше — подорожувати містами, шукати спеціалісток для спейсів, координувати їхню роботу, а також швидко відгукуватися на запити відвідувачок, адже ми відкриваємо осередки в різних куточках України", — ділиться директорка проєкту "Затишно space".

Затишно space

Психологічний тренінг у черкаському "Затишно space"

А це точно працює?

У місті Хуст "Затишно space" почав приймати жінок і дівчат у лютому 2023 року. Серед відвідувачок — переважно ВПО з Харкова, Запоріжжя та Києва, а також місцеві жительки. 

Затишно space

Юридична лекція в кропивницькому просторі

У Черкасах такий безпечний простір відкрився наприкінці 2022 року. Близько 90% його відвідувачок — представниці постраждалих унаслідок війни громад, які є внутрішньо переміщеними особами. Більшість із них стали постійними відвідувачками простору. У Кропивницькому так само більшість відвідувачок — вимушені переселенки. 

У Хусті та Черкасах найвідвідуванішою категорією заходів є психологічні зустрічі.

У "Затишно space" Кропивницький підвищений попит на індивідуальні консультації юристки та щотижневі групові заняття від психологинь. Чимало жінок і дівчат відновлюють документи, потребують допомоги в оформленні або перенаправленні до компетентних служб. 

Відвідувачки у всіх містах зацікавлені профорієнтаційними заходами та навчанням. Наприклад у Кропивницькому близько 80 учасниць долучилися до б'юті курсів, деякі з них отримали сертифікати та вже працюють за новою професією, каже Оксана Куянцева.

Популярні також творчі та фізичні активності, що їх проводять у просторах, освітні заходи.

Що це врешті дає?

Затишно space

Арттерапія "Чарівне дерево" в Кропивницькому

Арттерапевтичні заняття допомагають зняти напругу, мовні курси — відчути впевненість (відвідувачки вивчають українську та англійську), йога та пілатес — попіклуватися про тіло.

Просвітницькі лекції про гендерно зумовлене насильство часто допомагають жінці зрозуміти та ідентифікувати, що вона є постраждалою, а після — зробити перший крок, що допоможе розірвати коло страждань і знущань.

Завдяки навчальним курсам жінка може змінити професію в разі втрати попередньої роботи або нерозуміння, куди рухатися далі.

"Кожен безпечний простір став місцем, в якому жінки діляться історіями, підтримують одна одну, проживають біль втрати та вчаться будувати майбутнє. Вони вкорінюються в нові міста, знаходять опору, розкривають таланти, згадують про захоплення. Найголовніше — вони мають простір, спеціалістки якого допомагають пережити складні епізоди", — говорить Оксана Куянцева. 

Крім того, у просторах започаткували групи підтримки для жінок, які чекають захисників і захисниць України вдома. Вони можуть стати одним з пріоритетних напрямів діяльності в майбутньому.

2317

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

1 коментар

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1

Отак і поширюється в Україні сексизм коли навіть дітей ділять на дівчаток і хлопчиків і якщо ти хлопчик то ти другого сорту.
Чоловіки гинуть на війні, але вони не заслуговують на те щоб отакі організації дбали про них незалежно від статі. Адже відомо ж що допомагати потрібно тільки жінкам. Насилля може вчинятися лише ж проти жінок. А й справді чого це чоловікам допомагати.
Які ж ви огидні.
Більше і більше переконуюся що чоловікам так само потрібно об'єднуватися для захисту своїх прав від отаких жінок сексисток.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: