“Було б добре, якби така практика існувала й надалі”: як мобільна гінекологічна бригада надає допомогу віддаленим селам Київщини

“Рубрика” разом із мобільною гінекологічною бригадою побувала на виїзді в Клюках — одному з найвіддаленіших сіл Київщини. Тут жінки мають досить обмежений доступ до медицини, тож приїзд лікаря до них — справді особлива й важлива подія. 

У чому проблема?

Мільйони українських громадян, які проживають у селах, потребують кращого доступу до якісних медичних послуг. Повномасштабна війна вплинула на можливості підтримки місцевою владою сільської медицини. Бракує налагодженої медичної інфраструктури та кваліфікованого медичного персоналу. Така ситуація зокрема і з отриманням гінекологічних послуг жінками, які проживають у віддалених населених пунктах.

Яке рішення?

Мобільні гінекологічні бригади — сервіс, створений UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, що допомагає розв'язати проблему доступності гінекологічних послуг для жінок у селах. Бригади надають безоплатну та ефективну медичну допомогу з питань сексуального та репродуктивного здоров'я.

Мобільна гінекологічна бригада Київської області, створена на базі комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради "Київський обласний перинатальний центр", з жовтня минулого року об'їжджає всі населені пункти, які подають заявки на огляди до фахівця-гінеколога. Область велика й жінок, охочих пройти обстеження, у таких населених пунктах чимало. У багатьох селах жінки отримують такі виїзні послуги вперше.

Як це працює?

Учора — 18 пацієнток, і на сьогодні записалося стільки ж

Мобільна гінекологічна бригада Київської області свої серпневі виїзди почала з Клюків — села, на околиці якого знаходиться крайня південна точка Київської області. Відстань від будівлі обласного перинатального центру, звідки стартує бригада, до фельдшерського пункту Клюків — 188 кілометрів. Це перші візити бригади у віддалені населені пункти колишнього Тетіївського, а нині Білоцерківського району. 

Зазвичай мобільна гінекологічна бригада складається з акушера-гінеколога, сімейного лікаря або терапевта, медсестри або акушерки та водія. 

Цього тижня на зміні — лікар акушер-гінеколог Олександр Святненко, акушерка Віта Мирець, водій Володимир Смоляр. Також до бригади на три дні доєдналася лікар-інтерн Альона Лагуненко.

Лікар-інтерн Альона Лагуненко, лікар мобільної бригади Олександр Святненко та акушерка Віта Мирець перед початком роботи в Клюках

Медики вантажать у машину витратні матеріали (одноразові оглядові набори, матеріали для забору крові тощо), портативний УЗД-апарат — і вирушаємо в дорогу.

"Наша ціль — допомогти жінкам"

Команда бригади каже, що сама робота їх не втомлює, а от далека дорога трохи так. Учора вони здійснили перший виїзд у Клюки й попереджають, що останні кількадесят кілометрів шляху будуть з поганим покриттям. Але жінки там дуже чекають на фахівців: учора було 18 пацієнток, і на сьогодні записалося стільки ж. 

Дорога забирає дві з половиною години в один бік.

Лікар розповідає, що частина жінок приходить на профілактичний огляд, щоб перевірити свій стан здоров'я. Інша частина звертається зі скаргами, і в основному це скарги на болі, порушення циклу, кровотечі. Часом пацієнтки потребують консультації щодо контрацепції.

"Ми всім допомагаємо: пояснюємо ситуацію, призначаємо препарати, навіть можемо надати самі контрацептиви, — говорить Олександр Святненко. — Також під час огляду кожної жінки я звертаю увагу, чи немає ознак насильства. Поки що я не зустрічав таких проблем, і пацієнтки не скаржилися. Можливо, вони соромляться розповідати. Але ми консультуємо і з питань сексуального та гендерно зумовленого насильства".

Перед початком прийому жінок медики готують документацію

Медики видають кожній клієнтці інформаційні матеріали з переліком послуг бригад та брошуру про домашнє насильство.

Акушер-гінеколог говорить: "Добре, що з'явилася ця програма. Ви ж знаєте, що всі ці послуги зараз коштують дорого, а ми завдяки UNFPA надаємо допомогу безоплатно. Жінки дуже задоволені, що ми до них приїжджаємо. І ми задоволені, адже наша ціль — допомогти жінкам".

Мобільна бригада — рішення для села без транспортного сполучення

У досить просторому холі фельдшерського пункту села Клюки вже очікують більше десятка жінок. "Перша літера в назві села «К», а не «Г», не плутайте", — жартують вони.

Черга до фахівців мобільної бригади в холі фельдшерського пункту села Клюки

"Коли я інформувала про приїзд бригади й запрошувала жінок прийти, то вони аж не вірили та запитували: «А це безоплатно? А що брати з собою?» Кажу: нічого, просто приходьте", — розповідає завідувачка фельдшерського пункту (ФП) села Клюки Валентина Поліщук.

Завідувачка фельдшерського пункту села Клюки Валентина Поліщук

Валентина Едуардівна — фельдшерка, вона перша, до кого по допомогу звертаються жителі села (їх станом на кінець 2022 року було 496). Уже 23 роки Валентина Поліщук надає допомогу місцевим мешканцям у межах своєї компетенції, робить призначені лікарями маніпуляції (як-от крапельниці, уколи). Також у селі є невеликий аптечний пункт.

Раніше тут був фельдшерсько-акушерський пункт, тепер же він просто фельдшерський, з усього двома працівниками. Але оглядове гінекологічне крісло заклад має, тож мобільна бригада цього разу не користується пересувним кріслом, яким обладнаний їхній спеціальний автомобіль, наданий UNFPA.

Імпровізований кабінет для прийому пацієнтів у Клюках

До сімейного лікаря, який може направити до гінеколога, людям найближче їхати в Денихівську амбулаторію, це за 13 кілометрів від Клюків.

Але нині у Клюки не ходить жоден автобус, люди дістаються своїм транспортом, попутками або ж спеціально наймають машину.

Зупинки в Клюках є, а рейсових автобусів нині немає

"Людям від цього дуже погано, тому дуже доречно, що до нас приїхала така бригада, — радіє Валентина Поліщук. — Учора було багато жінок, я бачила, що медикам наприкінці вже навіть трошки важкувато було. Усі жінки, які прийшли вчора, дуже задоволені. І сьогодні багато записалося, і навіть ще дзвонять і питають, чи можна прийти".

Фельдшерський пункт відкрився в цьому приміщенні в Клюках у 1990-х роках, відтоді ремонт приміщення переважно на плечах працівників закладу

Бригада кілька разів приїжджає в один і той самий населений пункт саме в таких випадках — коли дуже багато охочих прийти на огляд.

Олександр Святненко розповідає, що зазвичай у таких віддалених населених пунктах спочатку на прийом приходять 5-6 жінок. "Найхоробріших", — каже він з усмішкою. А потім спрацьовує черезтинне радіо: інші дізнаються, що лікар хороший, ставлення добре, і черга збільшується до 20 й більше пацієнток.

Злагоджена робота команди

Завдяки лікарці-інтерну цього дня прийом відбувається швидше. Альона Лагуненко бере на себе внесення даних пацієнток у планшет, допомогу з оформленням медичних висновків.

Лікарка-інтерн Альона Лагуненко допомагає заповнювати медичну документацію

Також Альона може брати участь в огляді. "Мені тут, можливо, навіть трішки більше подобається, ніж у стаціонарі. Приходить багато людей з різними питаннями. Також цікаво спостерігати, як лікар призначає лікування, адже в кожного лікаря підхід трошки відрізняється", — каже Альона Лагуненко. У мобільній бригаді на Київщині працюють троє лікарів, вони виконують виїзди позмінно.

За час роботи з бригадою найбільше лікарку-інтерна вразив випадок, коли на прийом прийшла жінка, яка вже була на шостому чи сьомому місяці вагітності й при цьому не перебувала на обліку в жіночій консультації. Фахівці скерували її до Київського обласного перинатального центру.

Акушерка Віта Мирець асистує лікарю під час огляду, робить жінкам аналіз крові на цукор. Зоя Клименко, одна з клюківських пацієнток, радіє, що рівень цукру нормальний.

Клієнтка мобільної бригади Зоя Клименко

Віта Мирець каже, що робота не складна й цікава: "До нас приходить дуже багато людей, яким складно дістатися до найближчого гінекологічного відділення чи лікаря. Приємно їм допомагати".

Акушерка мобільної бригади Віта Мирець готується до початку роботи в Клюках

Акушерка мобільної бригади наголошує, що всі дані про пацієнток залишаються конфіденційними: у свої документи бригада заносить тільки рік народження, діагноз і контактний номер пацієнтки, причому лише для зворотного зв'язку, коли UNFPA знадобиться перевірити якість роботи фахівців. За результатами візиту кожна жінка отримує медичний висновок.

Візит мобільної бригади як стимул подбати про себе

Пацієнтки виходять з кабінету лікаря задоволеними, не втомлюються дякувати за можливість безоплатно майже вдома отримати кваліфіковану допомогу.

"Лікар дуже приязно спілкується, дівчата хороші. Все дуже добре. І це таки добре, що вони їздять по селах. Бо зараз до Тетієва (колишнього райцентру) автобусів немає, доїхати не завжди виходить. А так вона самі до нас приїхали. Ми за це вдячні", — ділиться жителька Клюків Марія Шостаківська.

Клієнтка мобільної бригади Марія Шостаківська

Інша клієнтка мобільної бригади Наталія Кулаєва відзначає високу кваліфікованість столичного лікаря, який приїхав надати людям медичні послуги: "Гарне ставлення, гарно все пояснив, безболісно провів огляд".

Наталія Кулаєва каже, що візити мобільної бригади особливо важливі для людей поважного віку, яким ще складніше вибиратися з села по медичну допомогу

Також Наталія Андріївна говорить, що робота мобільної бригади дуже важлива для людей старшого віку, які точно не виїжджатимуть до лікарів з віддаленого села.

"Звісно, потреба в таких послугах велика. Бо багато людей зовсім не будуть їхати в той Тетіїв, — говорить і Катерина Загорна.Медики дуже гарно поставилися і гарно подивилися, мені сподобалося. Це дуже важливо, адже у нашому селі не всі стежать за своїм здоров'ям належно. Хто, наприклад, не має такої роботи, де потрібні щорічні медогляди, то ті взагалі не відвідують лікарів. Стежити за здоров'ям потрібно, але всі відмахуються. Якщо трошки щось болить, то переболить. А як уже схопить добре, то тоді вже мусить їхати. А якщо медики в село приїхали самі, то вже ніхто не полінується сюди дійти".

Катерина Загорна (ліворуч) розповідає, що, на жаль, чимало жителів села не достатньо стежать за своїм здоров'ям

"Це перший гінеколог, який мені сподобався"

Молода мама трьох дівчаток Діана Щербан радить усім жінкам не боятися ходити на огляди.

"Мені сусідка повідомила, що є така можливість, і я не роздумуючи сказала мене відразу записувати в чергу. Лікар справив хороше враження, дуже приємна людина. Мені дуже сподобався і підхід, і те, як він доступно все пояснив і розказав. Якщо чесно, це, напевно, перший гінеколог, який мені дійсно сподобався і все було, як треба", — каже Діана.

Клієнтка мобільної бригади Діана Щербан закликає жінок регулярно обстежуватися в лікарів

Жінка розповідає, що ніколи не займається самолікуванням, і якщо діти хворіють, то їх теж веде до фельдшерського пункту чи везе в лікарню:

"Вважаю, що до жіночого лікаря треба ходити разів два на рік. А за необхідності треба йти відразу, не відкладати, мовляв, саменько пройде, потерплю чи ще щось. Ні, потрібно відразу звертатися. Так само й до інших фахівців. Наша фельдшерка завжди допоможе, порадить, подивиться".

Як і інші жительки Клюків, Діана Щербан нарікає на відсутність маршруток до сусідньої Денихівки чи Тетієва, де можна отримати лікарську допомогу:

"Щоб потрапити в амбулаторію до сімейного, наймаєте машину, людей просите, заправляєте, і вас везуть лише по те ж саме направлення в Денихівку, а потім знову просите людину і вам потрібно добиратися на Тетіїв".

Заступниця директора Клюківського навчально-виховного об'єднання Вікторія Клименко також наголошує, що краще прийти на огляд, щоб запобігти хворобі, ніж занедбати себе й потім лікуватися із запізненням.

Клієнтка мобільної бригади Вікторія Клименко наголошує, що до лікарів треба звертатися вчасно і не оминати нагоди обстежитися

"Але що ж, як ми живемо у віддаленому від районного центру селі. Тому ми дуже вдячні, що є така програма надання медичних послуг жінкам", — говорить Вікторія Василівна.

Акушер-гінеколог мобільної бригади з цього приводу наводить приклад жительки одного з сіл Київщини, яка 30 років не зверталася до гінеколога і врешті прийшла на прийом до бригади з великою проблемою.

Лікар мобільної бригади Олександр Святненко. Олександр Вікторович тішиться, що має змогу допомогти дуже багатьом жінкам

"Ця проблема потребувала оперативного втручання ще років двадцять тому, — пояснює Олександр Святненко. — Вона її затягнула і це вилилося в досить складну ситуацію. Але ми направили її до нас на оперативне лікування. Ця жінка нині обстежується і повинна невдовзі приїхати на операцію".

"Загалом у Клюках жінки здорові"

"Загалом у цьому населеному пункті здорові жінки, — підсумовує прийомний день у Клюках лікар Олександр Святненко. — Але дещо ми й виявили: деякі жінки були з патологічними станами, їх направили на оперативне лікування, декількох — на дообстеження до нас у клініку, декількох — до сімейного лікаря. Попрацювали дуже активно й гарно".

Кабінет для прийому пацієнтів у Клюках облаштували за шторою

Лікар дякує UNFPA за надане обладнання, зокрема УЗД-апарат, крісло, кольпоскоп, швидкі тести, бо все це підвищує якість роботи медиків.

"Те, що ми бачимо руками під час огляду, може бути недостатньо. Є багато патологій, що виявляються з допомогою апарата ультразвукової діагностики. Це міоми, зміни ендометрію, кісти, зміни в яєчниках, запальні процеси, — каже акушер-гінеколог. — Тому цей апарат УЗД з вагінальним датчиком дуже виручає". Робота в мобільній гінекологічній бригаді — дуже гарний досвід з професійного погляду, додає лікар.

А це справді працює?

"Люди будуть вдячні, якщо така практика існуватиме й надалі"

"Після обговорення з жителями мого округу я зрозуміла, що ця послуга для людей вкрай важлива", — каже староста Денихівського старостинського округу, до якого входять Клюки, Людмила Сліпенчук.

Центральна вулиця Клюків. Багато місцевих жителів тримають домашнє господарство

Людмила Володимирівна пояснює: оскільки сільські жителі заклопотані своїми домашніми турботами на городі, біля будинку, вони, на жаль, дуже мало часу витрачають на себе і турботу про своє здоров'я.

На фото: Староста Клюків Людмила Сліпенчук. Перед тим, як давати коментар "Рубриці", жінка поцікавилася думкою клієнток бригади щодо важливості наданих послуг

"Такі візити до гінекологів жінкам украй потрібні. Тому що зараз чоловіків в селі мало, багато з них призвані до Збройних Сил України. Вся робота полягає на плечі жінки, а вона, відповідно, часом виконує непосильну для себе працю і ще менше виділяє часу на своє обстеження, — каже Людмила Сліпенчук. — Бригада приїхала вже другий день поспіль, і відвідувачки дуже задоволені тим, що є професійний гінеколог, і ультразвукове обстеження, аналіз на глюкозу". 

В окрузі Людмили Сліпенчук 12 сіл, і в кожному з них з нетерпінням чекають цієї виїзної бригади, каже староста:

"Добре, що у фельдшерському пункті Клюків є працівниця, яка зателефонувала всім і сказала про цю виїзну бригаду. Я також скажу помічникам, щоб зробили рекламу і прийшло якомога більше людей. Тому що дійсно це результативна і дуже потрібна для нашої жінки послуга. Люди вдячні. Якби така практика існувала надалі, громади всіх сіл були б вдячні ще більше".

Звичний для багатьох жителів Клюків транспорт — двоколісний

Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Франції та Республіки Корея.

Фото Миколи Тимченка

Свіжі дописи

  • Кейси

Вікна для України: як польські волонтери шукають вікна для будинків, що їх втратили

Вікна — це перше, що страждає від вибухової хвилі. У Польщі знайшли спосіб допомогти із… Читати більше

Wednesday September 6th, 2023
  • Екорубрика

Кінгу й не снилося: що відбувається із кладовищами домашніх тварин у Києві

Що лякає більше: фентезі-горор Стівена Кінга “Кладовище домашніх тварин” чи буденна українська реальність, у якій… Читати більше

Tuesday September 5th, 2023
  • Кейси

Нове житло для ВПО: як у громадах комунальні будівлі перетворюють на “зелені” багатоквартирні будинки

Забезпечити гідним житлом переселенців — сьогодні одне з головних завдань громад, які їх приймають. А… Читати більше

Tuesday September 5th, 2023
  • Корисності

Інсульт помолодшав: як розпізнати ризики та що робити у випадку удару

“Рубрика” запитала в лікарки-неврологині про те, що робити, аби захистити від інсульту себе та рідних,… Читати більше

Monday September 4th, 2023
  • eРубрика
  • Що відбувається

Що таке DREAM і як з ним працювати: алгоритм для громад і областей

Усі державні проєкти відновлення об’єктів, пошкоджених чи знищених через агресію рф, проходитимуть через систему DREAM.… Читати більше

Monday September 4th, 2023
  • Що відбувається

5 головних рішень тижня — “Барбі” від Харлан та рушники від Etnodim для допомоги ЗСУ

Щосуботи "Рубрика" пропонує короткий дайджест ТОП-5 рішень тижня, які наближають перемогу України: 🤝 Українці зібрали… Читати більше

Saturday September 2nd, 2023

Цей сайт використовує Cookies.